Taktické cvičení složek IZS Luxor 2011

02.10.2011 10:23

Jednotka Lázně Kynžvart se zúčastnila ve dnech 30. 9. - 1. 10. 2011 již druhého velkého cvičení složek integrovaného záchranného systému pod názvem Luxor 2011, které započalo vyhlášením poplachu jednotce v 13:40 hodin. Uskutečnilo se v autocampu Luxor ve Velké Hleďsebi. Cvičení bylo 24 hodinové. Jednotka se vrátila až následující den odpoledne kolem 16. hodiny. Cvičení se zúčastnilo 7 členů naší jednotky. Cílem tohoto cvičení bylo doškolit jednotku v oboru ochrany obyvatelstva a zopakovat si znalosti z předešlého cvičení z roku 2010. Celé cvičení bylo rozděleno do devíti stanovišť, každé stanoviště bylo na jednu hodinu.

1. stanoviště - Protipovodňová ochrana

Tam si naši členové zopakovali skládání pytlů s pískem a stavění protipovodňových hrází.

2. stanoviště - Nosné konstrukce, zásady práce

Popis stavebních konstrukcí, praktický výcvik zpevňování konstrukcí.

3. stanoviště - Zajištění budov, střech

Zásady práce na střechách, praktický výcvik co dělat, když vichřice vezme střechu, nebo na ní spadne strom.

4. stanoviště - Nebezpečné látky, dekontaminace

Zopakování způsobů dekontaminace osob a věcných prostředků požární ochrany, jak se chovat u úniku nebezpečných látek, detekce, zásady, bezpečnost, atd.

5. stanoviště - Humanitární pomoc

Zajištění evakuovaných osob věcnými prostředky, jak připravit evakuační místnost, vybavení evakuovaných věcnými prostředky, humanitární organizace, týlový kontejner…

6. stanoviště - Evakuace, nouzové přežití

Organizace na místě evakuačních center, druhy poplachů, evakuační zavazadlo, evidence evak. obyvatel.

7. stanoviště - První pomoc

Teorie a zásady první pomoci, praktický výcvik na figurantech a Ambumanu.

8. stanoviště - Vyhledávání osob (les, voda)

Zopakování postupů při pátrání v terénu a pod vodní hladinou.

9. stanoviště - Záchrana osob, práce na vodě

Praktická ukázka záchrany osob z vodní hladiny.

Na místě byly jednotky hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje, jednotky SDH Obcí a policie České Republiky potápěči. Zajištěná byla i strava a "ubytování" ve stanovém městečku vytvořeném po příjezdu jednotek. Jednotky si tedy vyzkoušeli, jaké je to spát v tzv. bojových podmínkách. Na noc bylo připravené rozsáhlé cvičení, kterému velel náš velitel jednotky Tomáš Kadlík pod dozorem instruktorů. Naše jednotka byla rozdělena, část byla určena na vyhledávání a záchranu osob z vodní hladiny, část na evidenci evakuovaných osob a na pátrání v lese. Celý výcvik byl ukončen v 15:30 hodin. Přítomen byl i náš starosta Miloslav Pernica a náš dokumentarista sboru Josef Prášek. Jednotka dostala osvědčení, že je vyškolena a vycvičena v ochraně obyvatelstva, proto bude volána i na tyto druhy zásahů.

Fotky našeho dokumentaristy z cvičení naleznete kliknutím zde.

Související článek na webu HZS KV najdete zde.